Tipy na zájezdy:     Paříž a zámky na Loiře, letecky, 03.10.2024 - 06.10.2024, od 19990 Kč;       Paříž a zámky na Loiře, letecky, 08.06.2024 - 11.06.2024, od 19990 Kč;       Paříž a Versailles, letecky, 20.09.2024 - 23.09.2024, od 18990 Kč;      

Provence

Provence Je velice hezkou částí jižní Francie, která leží nedaleko Azurového pobřeží. Stříbřitě zelené olivové háje, vesničky připomínající orlí hnízda a starobylá města zalitá nepopsatelně působivým světlem - to je tvář Provence. Kromě nádherné přírody zde čekají na návštěvníka hezká města a historické památky. Určitě byste měli navštívit Avignon, Arles nebo Nimes. Tato kouzelná část jižní Francie nabízí neopakovatelné zážitky doslova pro každého.

Oblast Provence rozkvetla skvostnými stavbami už před dvěma tisíciletími, kdy zde byla největší římská provincie Galie. Za množství starořímských památek vděčí prvnímu římskému císaři Augustovi. Po bitvě u Actia v roce 36 n. l. dostala šestá legie za vítězství nad Pompejem u Marseille Arles a druhá zase jako uznání za zásluhy v Galských válkách Orange. Nimes pak získaly legie, jež porazily Marka Antonia. Tehdy tu ale kromě galských osídlení neexistovala města se standardem, na který byli legionáři zvyklí z Říma. I to Augustus zvládl. Aby se v nové vlasti cítili jako doma, nechal císař postavit v každém novém místě malou repliku hlavního města. Postupně zde vznikly arény, fóra, lázně, chrámy a divadla.

Pont du Garde

Pont du Garde

Je jedna z nejnavštěvovanějších památek v Provence. Jde o zachovalou nejdůležitější část vodovodu stavěného v prvním století před Kristem. Je to vlastně most vysoký 49 metrů a dlouhý 275 metrů, složený z kamenných bloků sestavených nad sebou do tří řad různě velikých oblouků. Akvadukt přiváděl vodu od pramenu Eure do studní v Nimes, tedy do vzdálenosti 48 km.
Avignon

Avignon

Jedno z nejznámějších měst jižní Francie. Celé ho obepínají masivní hradby. Najdeme zde papežský palác, jehož rozloha po stavbě paláce s deseti věžemi nakonec dosáhla 15 000 čtverečních metrů. V Avignonu samozřejmě nelze vynechat návštěvu slavného mostu St-Bénezet, který se původně táhl přes obě ramena Rhôny i ostrov Île de la Barthelasse mezi nimi. Spojoval Avignon s protilehlým městem Villeneuve-les-Avignon proslulým honosnými sídly kardinálů a jiných hodnostářů. Mnoho povodní uvedlo most do dnešního stavu – z někdejší 900 metrů dlouhé stavby s 22 oblouky zbyly pouhé čtyři, které končí uprostřed levého ramene Rhôny a zdaleka nedosahují ani k ostrovu Barthelasse. Projít se po zbytcích mostu je pro každého návštěvníka Avignonu téměř povinnost.
Camarque

Camarque

Ráj plameňáků a černých býků jižní Francie skrývá území, které je na evropské poměry velmi exotické. Camargue, to je 140 000 hektarů bažin, kanálů, ostrovů, lagun, rákosových polí, zasolených marší, vlhkých luk a lužních lesů. Camargue, to je rozevřená delta řeky Rhôny, která zasahuje jak hluboko do Středozemního moře, tak i do vnitrozemí, až k městu Arles. Tento národní park je především jedinečnou rezervací plameňáků žijících na rýžovištích. Kromě nich zde volně žijí bílí koně a černí býci, užívaní někdy ke koridě.
Arles

Arles

Leží cca hodinu jízdy od Marseille. Pod římskou vládou se město stalo důležitou dopravní a obchodní křižovatkou. V té době sem ještě zasahoval mořský záliv a byl tu rušný přístav. Věhlas města byl takový, že se mu dokonce říkalo "galský Řím". Už v 1. století n. l. zde postavili arénu, která má i na dnešní dobu udivující rozměry - je 150 metrů dlouhá a 80 metrů široká. Při gladiátorských zápasech tu kdysi přihlíželo až 26 000 lidí. Ještě dnes, dva tisíce let od svého vzniku, je aréna stále v provozu. Najdeme zde také zbytky někdejšího divadla, které dávají tušit, jak bylo ohromné. Vždyť tu mohlo sedět až 7 000 diváků.
Nimes

Nimes

Dnes je hlavním centrem departmentu Gard, před dvěma tisíci lety však patřil k nejvýstavnějším římským městům v Galii. Už na začátku římské doby bylo velkoryse přestavěno. Vznikla zde dosud zachovaná šachovnice ulic a šest kilometrů dlouhé městské hradby s mohutnými branami. Za císaře Hadriána tu pak postavili chrámy, amfiteátr, strážní věže, lázně a velké fórum. Originální je především menší verze římského Colosea, které se dnes jmenuje Arénes. Na nedalekém pahorku se tyčí 34 metrů vysoká osmihranná věž Tour Magne, nejstarší svého druhu ve Francii, která dnes slouží jako rozhledna.

Tipy na zájezdy Provence

Fotogalerie
Provence - mapa
Pont du Garde
Avignon - Papežský palác
Camarque
Arles - Aréna
Nimes
Francie
Rozloha: 547 030 km2
Počet obyvatel: 60 876 000
Hlavní město: Paříž (2 152 000 obyv.)
Měna: euro (EUR)
Úřední jazyk: Francouzština
Náboženství: 82% křesťané, 3% muslimové, 15% bez vyznání
Nejvyšší hora: Mont Blanc (4 807 m)
Nejdelší řeka: Loira (1 025 km)
Mezinárodní volací kód pro Francii: 33