Tipy na zájezdy:     Paříž a Versailles, letecky, 20.09.2024 - 23.09.2024, od 18990 Kč;       Paříž a Versailles, letecky, 21.03.2024 - 24.03.2024, od 18490 Kč;       Paříž a Versailles, letecky, 10.05.2024 - 13.05.2024, od 18990 Kč;      

Burgundsko

Burgundsko
Jde o kraj mezi Paříží a oblastí Jura u hranice se Švýcarskem. Známý vinařský kraj nabízí kromě četných vinic, s možností návštěvy sklípků, také řadu hezkých starobylých měst, zámků a klášterů. Přesto však Burgundsko není u nás jako turistický cíl příliš známé. Co se historie týče, bylo po mnoho let burgundské vévodství mnohem mocnější než pařížští vládci. Burgundsko vděčí za své jméno kmenům germánských Burgundů, kteří založili v 5. století v jihovýchodní Galii svoji říši, jež se v 6. století stala součástí franské říše. Během 7. století se pak Burgundsko konstituovalo jako jedno z jejích dílčích království. Během Stoleté války se Burgunďané ukázali jako pěkní vykukové když z nenávisti k francouzskému králi zradili mladou Johanku z Arku a prodali ji Angličanům.

Zajímavá místa, která stojí za návštěvu, nejsou v Burgundsku žádnou zvláštností, patří mezi ně například:

Dijon - centrum celé oblasti. Je obklopeno množstvím vinic s různými druhy vín a mimo jiné odsud pochází světoznámá Dijonská hořčice. Nalezneme zde také palác Burgundských vévodů, ve kterém je muzeum výtvarných umění. Za návštěvu zde také zajisté stojí Katedrála Saint Benigné.

Beaune - staroslavné vinařské centrum, které má něco kolem 23 tisíc obyvatel a tucty vinných sklepů s miliony uskladněných láhví. Skoro všechny zdejší dlážděné ulice mají hrb, protože téměř všude v podzemí jsou sklepy. Mimo chutného víne zde mohou návštěvníci vychutnávat krásy historických památek, například radnici z 15. století nebo klášter Fontenay z 12. století.

Vezelay - místo, jež patří do seznamu UNESCO. Jde o původní starodávnou francouzskou vesnici. Obchody zde v ulicích prodávají jen místní burgundské produkty a řemeslné výtvory. Nevýhodou však je, že jsou zde ceny vyhnány opravdu vysoko, ale nutno říct, že turistů je zde i vzhledem k této skutečnosti přes léto opravdu dost.

Auxerre - v tomto městečku si přijdou na své všichni zájemci o zcela neobvyklou dovolenou. Mohou si zde totiž pronajmout říční člun s ubytováním a mít možnost plavit se místními řekami, které jsou propojeny systémem kanálů. Celková trasa splavitelných řek v této oblasti je asi 1 200 kilometrů.

Nevers - Tomuto důležitému burgundskému městu se ne nadarmo přezdívá město vévodů. Město, tyčící se nad Loirou, je centrem umění. Nachází se zde gotická katedrála sv. Cyra a sv. Julie, jež je zvláštní tím, že nemá žádný hlavní vchod, jen malé postranní dveře. Dále zde najdeme Vévodský palác, což je renesanční stavba z 15. století a kostel Sv. Etienna, jež je zajímavý tím, že je neuvěřitelně zachovalý o od svého postavení roku 1068 neprodělal žádné vážné přeměny.

Více informací o Burgundsku, resp. o hlavní oblasti Dijon, naleznete na http://www.ot-dijon.fr/.

Tipy na zájezdy do Burgundska

Fotogalerie
Burgundsko - mapa
Burgundsko - Dijon
Burgundsko - Beaune
Burgundsko - Vezelay
Burgundsko - Auxerre
Burgundsko - Nevers, katedrála sv. Cyra a sv. Julie
Francie
Rozloha: 547 030 km2
Počet obyvatel: 60 876 000
Hlavní město: Paříž (2 152 000 obyv.)
Měna: euro (EUR)
Úřední jazyk: Francouzština
Náboženství: 82% křesťané, 3% muslimové, 15% bez vyznání
Nejvyšší hora: Mont Blanc (4 807 m)
Nejdelší řeka: Loira (1 025 km)
Mezinárodní volací kód pro Francii: 33