Bretagne
Je nejzápadnější oblast celé Francie a největší francouzský poloostrov. Krajina je převážně rovinatá, místy působí dojmem skoro jako u nás. Přírodním skvostem Bretagne je však její pobřeží Atlantického oceánu. Je nesmírně členité a jeho délka včetně ostrovů je 3 500 km. Na většině míst je vysoké a skalnaté. Jeho nejzajímavější části lze nalézt v okolí mysů, jako např. Pointe du Raz, Pointe de Penhir, Pointe de Penmarc´h nebo Cap Fréhel. Moře na mnoha místech vniká hluboko do vnitrozemí v podobě úzkých slepých ramen, po kterých lze na lodích připlout z oceánu až do měst od pobřeží mnohdy velmi vzdálených. Asi půl milionu lidí mluví bretonštinou, jazykem s dávným původem v keltštině. Bretonštinu používají většinou staří rybáři a zemědělci, a to zejména v západní části poloostrova. Bretagne je hlavním zásobovatelem vepřového masa, drůbeže a přirozeně ryb a ovoce moře. Dodnes zde přetrvávají některé lidové tradice spojené s nošením tradičních krojů a podobné projevy folklóru.
Tisíce kamenů různých velikostí se tu tyčí k nebi v osm kilometrů dlouhém pásu v několika řadách vedle sebe. Byly vztyčeny přibližně před 6000 lety a jsou tedy ještě starší než pyramidy v Gíze. Nejdůležitější místem v Carnacu je bezesporu Ménec, což je 1 km dlouhý a 100 metrů široký pás menhirů, další zajímavá místa jsou pak Kerlescan a Kermario.
Jedná se prý o nejkrásnější mys v Bretagni vůbec. Nachází se na nejsevernějším výběžku malého poloostrova v severní Bretagni na pobřeží Côte d´Emeraude (Smaragdové pobřeží), 78 km severozápadně od Rennes. Je tvořen obrovskými strmými skalními útesy. Mezi nimi se často vyskytne malá romantická zátoka, na které je písčitá pláž. Smaragdové pobřeží kolem mysu Cap Fréhel spolu s přilehlými neobydlenými ostrovy tvoří přírodní rezervaci nazvanou "Landes de Cap Fréhel". Zajímavostí na Frehélu je maják, který má mít dosah světel až 110 km.
Hora svatého Michala je dnes po Paříži druhým nejvýznamnějším turistickým magnetem Francie. Dějiny tohoto místa začal psát vévoda Richard I. ve druhé polovině desátého století. Největšího vlivu dosáhl benediktinský klášter ve 12. a 13. století, ale pak jeho význam vinou anglo-francouzské stoleté války upadal. Ve středověku totiž klášter proslul jako centrum vzdělanosti a kultury. Další ránu klášteru uštědřila Velká francouzská revoluce, která opatství degradovala na kriminál. Ve své době bylo považováno za nejpevnější v celé Francii. Ačkoliv se z něj pokusily uprchnout desítky vězňů, žádnému z nich se útěk nepovedl.
Tipy na zájezdy do Bretagne